Rozhledna Vápenka

Rozhledna Vápenka umístěná na Maškově vrchu, nabídne panoramatický výhled do okolí - především na Lužické hory a České Švýcarsko. Vzhledem ke komornějšímu prostředí Maškova vrchu, který není dominantním vrcholem, ale spíše méně nápadným místem, byla zvolena forma subtilní otevřené celokovové konstrukce. Rozhledna tak oproti historickým nenabízí komfort uzavřeného objektu, ale především zážitek z otevřeného prostoru. Konstrukčně je založena na principu
středové trubky a vnější stabilitně - tlakové konstrukce. Výstupní schodiště je zakončeno dvojitým vyhlídkovým ochozem, kdy spodní je krytý vrchním.
Rozhledna bude celoročně volně přístupná.

Celá nosná konstrukce je tvořena přímými trubkami, mezi touto strukturou se "proplétají" oblouková schodiště a podesty.

Konstrukce je celoocelová pozinkovaná montovaná, pouze styčníky tlustších trubek vnější struktury jsou kvůli vysokým nároků na přenos sil (nejenom tlakových a tahových, ale i ohybových a kroutících momentů) svařované. Tyto styčníky budou po svaření natřeny barvou v odstínu RAL 9002 polomatná. Vzhledem k požadavku na denní výstražné značení jsou doplněny části natřené odstínem RAL 2009 matná. Všechny ostatní části nosné konstrukce jsou ponechány v přírodním odstínu pozinkované oceli.

Rozhledna Vápenka